Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 04 gru 2024, 22:35

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 lut 2009, 00:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Pani Anno!
Proszę zajrzeć do PW (prywatne wiadomości) w panelu użytkownika.
10 lutego przesłałem list w sprawie Katarzyny z Wizów Jagielskiej z Dzierżnicy.
Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy Osypiuk


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2009, 20:33 
Offline

Dołączył(a): 16 lut 2008, 21:42
Posty: 34
Lokalizacja: Śrem
Witam!Na cmentarzu w Kórniku znajduje się grobowiec Wandy z Wizów Osowickiej(15.12.1862-14.04.1915r.) i Jana Osowickiego (!5.01.1851-28.03.1923r.) oraz ich dzieci.Pochowana tam jest również Konstancja Wizowa, która przeżyła 89 lat.

Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2009, 13:19 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
Droga Aniu !
Wybacz tą bezpośrednią formę, ale taki zwyczaj panuje na forum WTG, że zwracamy się do siebie po imieniu.
Bardzo mnie ucieszyło, iż odnalazł się ktoś z rodziny Kasi Wize od której zaczęło się moje zainteresowanie Waszą rodziną. Zapewne nie poznałaś pierwszego mego wpisu na forum związanego z tym tematem. Otóż odsyłam Cię do tematu „Listy związane z Zygmuntem Gorgolewskim”. Musisz otworzyć podane tam dwa lub trzy linki gdzie znajdziesz zeskanowane oryginały trzech listów Kasi Wize z lat 1874-76 kierowanych do mojej ciotki Heleny Wiśniewskiej. Będziesz też mogła poznać oblicza osób przechodzących w listach tj. nadawczyni, adresatki i głównych bohaterów Zygmunta i Marię Gorgolewskich. Na jednej z fotografii uwieczniona jest Maria z Cybulskich Gorgolewska ze swoją babką Magdaleną z Ziółkowskich Dutkiewiczową (1796-1883) która jest - UWAGA ! UWAGA ! Twoją pra-pra-prababką !!! Fotografia została wykonana ok. 1874r., a pochodzi ze zbiorów Piotra Dutkiewicza z Poznania, który jest niewątpliwie Twoim dalekim kuzynem. On również pisuje na forum WTG.
Otwierając te linki musisz uzbroić się w cierpliwość bo jakoś na moim komputerze idzie to opornie. Możesz też podać swój prywatny adres mailowy to przyślę Ci opracowane przed laty na podstawie Tek Dworaczka drzewo genealogiczne wzajemnie powiązanych rodzin Wizów – Dutkiewiczów – Cybulskich.
Co do Kowanówka k/ Obornik Wlkp. to tam przez kilka lat przed I Wojną jako naczelny lekarz sanatorium psychiatrycznego rezydował Kazimierz Wize (1873 – 1953) s. Filipa Wize i Emilii z Rakowskich a wnuk Jana Wize z Tuliszkowa i Katrzyny Milewskiej. Jan i Emilia to Twoi praprapradziadkowie. Osoba Kazimierza Wize jako wybitna została opisana w Wielkopolskim Słowniku Biograficznym – o ile interesuje Cię ta nota prześlę skan. Z noty wynika, iż nie założył on rodziny. Radzę sprawdzić w Tekach Dworaczka hasło Kowanówko, bo chyba było coś jeszcze o czym już nie pamiętam, a nie zapisałem.
Najbardziej interesowali mnie zstępni sióstr Kasi z Wizów Wyczyńskiej (1856-???) i Wandy z Wizów Ossowickiej (1862 – 1915). Ustaliłem, iż Katarzyna miała 4 córki - Janinę za Marianem Cybulskim, Wandę za Mrowińskim, Marię za Piechockim, Irenę chyba stanu wolnego oraz syna Witolda Wyczyńskiego. Natomiast Wanda Ossowicka miała syna Kazimierza oraz dwie córki : Marię za Stefanem Cybulskim i Zofię za Romanem Pasławskim (ich córka Irena Pasławska była w Pomocniczej Służbie Kobiet w II Korpusie PSZ a po wojnie prawdopodobnie pozostała na Zachodzie).
Co ciekawe z genealogicznego punktu widzenia to fakt, iż małżonkowie Maria z Ossowickich i Stefan Cybulski mieli wspólnych pradziadków Kazimierza Dutkiewicza i Magdalenę z Ziółkowskich, bo dwie córki tych antenatów to Twoja praprababka Konstancja z Dutkiewiczów Wizowa oraz Ludwika z Dutkiewiczów Cybulska, żona Mariana Cybulskiego znanego poznańskiego budowniczego, który m. in. budował siedzibę PTPN. Podany wyżej Marian Cybulski mąż Janiny z Wyczyńskich to inna osoba niż sławny budowniczy.
Mimo, iż ta odpowiedź na Twój list ma charakter prywatny, to problematyka jako genealogiczna może być interesująca dla forumowiczów i być może ujawni się ktoś jeszcze, kto ma coś do dopowiedzenia lub sprostowania.
Serdecznie pozdrawiam Krzych z Koszalina
tel. 516-132-396


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2009, 19:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2006, 13:12
Posty: 247
Lokalizacja: Wójcin nad jeziorem Wójcińskim
Witam!

W Dzienniku Poznańskim numer 170 z dnia 26.07.1931 r. na stronie 5 jest relacja z katastrofy lotniczej, której uległ porucznik Witold Wize.

Pozdrawiam

Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2009, 22:25 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Drogi Krzysztofie,

Dziękuję za garść nowych wiadomości. Muszę przyznać, że trochę się pogubiłam w tych rodzinnych koligacjach.
Jak już pisałam, wszystko to jest dla mnie zaskoczeniem, ponieważ mój Ojciec, Witold zginął w czasie Powstania Warszawskiego kiedy miałam 12 lat. Dziadek zmarł w 1941 roku. Większa część krewnych Ojca pozostała w poznańskiem i nie było nikogo kto by mi historię rodziny przybliżył.
Dopiero teraz, kiedy mam dużo wolnego czasu, mogę zająć się przeszłością.
Czy autorką listów jest Kasia z Wizów Wyczyńska?
Co do potomków Kasi i Wandy, nigdy w rodzinie nie spotkałam się z żadnym, związanym z nimi nazwiskiem.

Serdecznie pozdrawiam,

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2009, 21:50 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
Ewo !
Dziękuję za wiadomość o katastrofie lotniczej. Już odnalazłem i przeczytałem. Wydaję mi się, iż ten tragiczny lotnik to syn Bronisława Wize i Marii z Krzyżanowskich. Jeżeli tak jest to pradziad lotnika Jan Wize z Tuliszkowa jest zarazem prapradziadem Witolda Wize (ojciec Anny Pustoły z Warszawy), który poległ w Powstaniu Warszawskim. Piszę to celowo, może to ktoś zweryfikuje.
A tak poza tym to podziwiam Ewo Twoje fenomenalne rozeznanie w poznańskiej prasie przedwojennej. Może czytałaś tam artykuł pt. "Wystarczy przekroczyć Śmierć" - jego autorką jest moja Mama. Mam ten wycinek w oryginale, stąd też nie pamiętam rocznika (chyba 1938), a sprawdzić nie mogę bo jestem w pracy. Pozdrawiam Krzych


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2009, 11:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2006, 13:12
Posty: 247
Lokalizacja: Wójcin nad jeziorem Wójcińskim
Krzysztofie!
Kilka numerów dalej, czyli w numerze 75 rodzina zamieściła nekrolog, który przepisuję:
"Dnia 24 lipca zginął śmiercią bohaterską przeżywszy lat 33 najdroższy syn nasz i brat ś.p. Witold Wize por. pilot 3.p.lotn. w Poznaniu. W nieutulonym smutku pogrążeniu rodzice, siostry, brat i szwagrowie.
Pogrzeb odbył się dnia 28.VII r.b. w Nietrzanowie.
Brodowo dnia 30.VII.31."


Pozdrawiam


Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2009, 19:40 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Dziękuję wszystkim na forum, dzięki którym uzyskałam informacje o moich przodkach i mogłam je usystematyzować.
Bardzo dużo informacji otrzymałam od Krzysztofa i Jurka. Jestem z nimi w kontakcie prywatnym.
Ponieważ niektóre z posiadanych przeze mnie informacji mają charakter genealogiczny i jak wcześniej wskazał Krzysztof mogą być interesujące dla forumowiczów i być może ujawni się ktoś jeszcze, kto ma coś do dopowiedzenia lub sprostowania, mimo ich prywatności podam je na forum.
Moim pradziadkiem był Stefan Wize. Dziadek Jan Wize ożeniony był ze Stefanią z d. Morze.
Dziadkowi, okupanci po zajęciu Kalisza proponowali zmianę nazwiska na Wiese i podpisanie Volks-listy. Ponieważ odmówił, został uwięziony i następnie wysiedlony do G.G. Wkrótce po przyjeździe do Warszawy zmarł w 41r.

Dzieci Jana Wize to: Maria Serkies oraz mój ojciec Witold Wize, który ożenił się z Zofią z Trzasków, moją mamą.

Maria Wize tuż przed II Wojną wyszła za Dionizego Serkiesa. Dionizy urodził się we Lwowie, walczył na froncie w 39r. Przez okres krótkiego małżeństwa rzadko byli razem. Wuj, oficer AK, Kedywu, przez całą okupację ukrywał się pod fałszywymi nazwiskami. Także po wojnie, ukrywając się jako oficer AK nie wrócił do swojego nazwiska. Zmarł w 87 r. jako Bohdan Ostrowski. Jest pochowany we Wrocławiu.

Ciotka Marysia z Kasią Jagielską powielały i kolportowały prasę podziemną. Kasia Jagielska nie miała bezpośrednich potomków. Chociaż była u moich rodziców, w czasie okupacji częstym gościem, nigdy nie widziałam wuja Jagielskiego. Może był w oflagu, albo zginął w 39r.? Kasia nie miała z nim dzieci, nie miała także ich prawdopodobnie (?) z drugim mężem Chłapowskim.
Feliks Wize z Marią z Urbanowskich mieli oprócz Kasi Jagielskiej 2 synów, Andrzeja i Krzysztofa. Andrzej był ochotnikiem Pułku Ułanów Wielkopolskich, walczył w Powstaniu Wielkopolskim, został ranny i zmarł 28.02.1919r. Krzysztof zmarł w Wiedniu w latach 70-tych. Syn Krzysztofa i Wandy z Górkiewiczów , Krzysztof Mikołaj zmarł 15.08.2001r.

Jeśli kogoś to zainteresuje to w Wiadomościach Ziemiańskich nr 32, Zima 2007 jest zdjęcie ze ślubu Elżbiety Szlagowskiej z Kazimierzem Chłapowskim. Ślub odbył się 21.10.1924r. w Wełnie ( Wielkopolska). Na zdjęciu widać m.in. Irenę ze Szlagowskich Dezyderową Chłapowską, Stanisława i Dezyderego Chłapowskich, Zbigniewa i Leszka Jordanów ( ( również powiązanych ( ? ) z Wizami ), Józefa i Jana Szlagowskich synów Jakuba i Heleny z Wizów, Wiktora Karczewskiego, Celinę Wize ( której portret posiadam i mogę zainteresowanym zrobić jego zdjęcie i wysłać ), Helenę z Wizów Jakubową Szlagowską, Wandę z Potworowskich Mieczysławową Chłapowską, Katarzynę Wize, Krzysztofa Wize z Dzierżnicy, Zbigniewa Morawskiego, Annę ze Szlagowskich Zbigniewową Morawską.

W katastrofie lotniczej w 31 r. zginął Witold Wize , syn Bronisława i Marii z Krzyżanowskich , brat Tadeusza z Brodowa i Elży Grabskiej. Moja Mama opowiadała, że z racji takiego samego imienia jakie nosił mój Ojciec, otrzymywała wtedy listy kondolencyjne.

Zofia z Wizów Piestrzyńska, oprócz Wandy miała 2 synów: Jerzego, który zginął w 39r. i Ryszarda przebywającego w Londynie, gdzie był redaktorem „Orła Białego”.

Ewo, za Krzysztofem, także jestem pełna podziwu dla Twojej znajomości dawnej prasy.

Pozdrawiam

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2009, 12:31 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Ewo,

jeszcze raz bardzo dziękuję za cenne informacje o Witoldzie Wize. Być może naprowadzą mnie na dalsze ślady rodziny.

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2009, 10:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Witam Aniu!
Jak wynika z tekstu twoich wypowiedzi jesteś prawnuczką Stefana Wiesława Dominika Wize ur. 01.08.1860. Jego rodzeństwo to Kazimiera, Katarzyna, Stanisława, Witold i Wanda. Jak już wcześniej wspomniał Krzysztof Zgrzebnicki jesteśmy zatem dalekim kuzynostwem. W swoich zbiorach posiadam fotografie rodziny Wize. Stefana mam uwiecznionego na dwóch fotografiach jako młodzieńca. Szukałem wcześniej dalszych śladów tej rodziny, ale bez skutku. Bardzo mnie cieszy, że odnalazła się kolejna daleka krewna. Podrawiam Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2009, 21:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Witajcie, Aniu i Piotrze!

Piotrze, w swojej wiadomości napisałeś:
Piotr Dutkiewicz napisał(a):
W swoich zbiorach posiadam fotografie rodziny Wize


Czy są tam również fotografie rodzinne linii dzierżnickiej i brodowskiej?
Byłbym nimi bardzo zainteresowany. Z postu Krzysia Zgrzebnickiego (przy okazji - pozdrawiam !) wynika, że Bronisław Teodor z Brodowa i Feliks z Dzierżnicy to bracia.
Mój e-mail: oledrzy_nekla@wp.pl

Aniu, rozmawiałem dzisiaj telefonicznie z p. Bronisławem Nowakowskim, opiekunem cmentarza w Nietrzanowie, który dba o groby Witolda Wize i jego ojca Bronisława. Znajdują się one w centralnej części nowego cmentarza, tuż za krzyżem. Przy najbliższej okazji sfotografuję te groby i prześlę zdjęcia.
Pan Bronisław przekazał mi następujące informacje wynotowane z księgi zgonów:
por.pilot Witold Wize ur. 3.06.1898 r. zm. 24 07.1931r. syn Bronisława i Marii z Krzyżanowskich.
Zginął w wypadku lotniczymm w okolicach Śremu. W tym czasie zameldowany był w Warszawie Mokotów. Figuruje tam również zapis o tym, że był właścicielem majątku w Brodowie.
W dwa i pół roku po śmierci syna umiera również ojciec Bronisław Wize ur. 6.11.1866. zm. 12.01.1934 r., syn Filipa i Emilii z Rakowskich.

Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2009, 23:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Moje zbiory fotograficzne należały kiedyś do mojego pradziada Mieczysława Dutkiewicza i w większości składają się z podobizn jego ciotek i wujów oraz bliższego i dalszego kuzynostwa. Konstancja z Dutkiewiczów Wize była siostrą jego ojca - Jana Dutkiewicza. W zbiorach fotograficznych rodziny Wize są podobizny Feliksa i Konstancji oraz ich dzieci (Stefana ,Wandy i Kasi). Jedna stara fotografia przedstawia całą rodzinkę zgromadzoną na ganku domu w Pierzchnie k.Kórnika. Kilka lat temu wybrałem się tam i ku mojemu ogromnemu zdziwieniu stwierdziłem, że ganek wygląda tak samo jak sto lat temu. Z opowiadań mojego dziadka wiem, że wakacje całe kuzynostwo spędzało w tym majątku. Wanda Wize była matką chrzestną mojego dziadka Kazimierza. Niestety innych fotografii rodziny Wize nie posiadam, ale i tych kilka jest skarbem. Mój pradziad miał dobry zwyczaj opisywania każdej fotografii i tylko dzięki temu mogę zidentyfikować postacie tam przedstawione.

Pozdrawiam Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2009, 12:54 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Witaj Piotrze,

Bardzo dziękuję za kontakt. Przeanalizowałam daty urodzin członków rodziny Wize i wygląda na to, że Stefan Wize był za młody, żeby być moim pradziadkiem. Mój dziadek Jan Wize ( ojciec: Witolda Wize 1902 - 1939, Janusza Wize 1900 – 1923, Marii Serkies z d. Wize 1907 - ) urodził się ok. roku 1870. Zmarł w 1941r.. Biorąc pod uwagę datę jego urodzin, jego ojciec musiał urodzić się ok. roku 1835/40.
Tak więc wszystko wskazuje na to, że Jan, Celina, Lucyna, Zofia, Władysława nie byli dziećmi Stefana.

W najbliższym czasie dotrę do metrykaliów rodziny na Powązkach, które powinny chociaż częściowo, wyjaśnić mi te zagadki.

Jednocześnie jestem pewna, że mój pradziadek był połączony linią pokrewieństwa z Filipem i Feliksem Wize, ponieważ mój ojciec i część rodziny Wize w Warszawie, utrzymywali ścisłe kontakty z potomkami zarówno Filipa jak i Feliksa.

Czytając jeden z listów Kasi Wize, który otrzymałam od Krzysztofa, datowany „ Zakrzewo 14-1-1877”, zwróciłam uwagę na zdanie : „Stryj mój wyjeżdżał do Królestwa, do drugiego Stryja mojego mieszkającego pod Kaliszem…..:. Czytając literalnie słowo Stryj, można wywnioskować, że Jan Wize z Tuliszkowa miał 3 synów: Feliksa ojca Kasi i dwóch (??) stryjów Kasi. Jeden to Filip, a drugi …..-?.

W Warszawie mieszkali blisko związani z moja rodziną, Stanisław Wize żonaty z Beatą Piotrowicz, który wspominał, że on i jego 3 niezamężne siostry w młodości często bywali w Tuliszkowie. Ich ojciec prawdopodobnie miał na imię Władysław. Był żonaty z Walentyną z Jurszów. Brał udział w Powstaniu Styczniowym.

Jest jeszcze Czesław Wize, od 1912 właściciel majątku Kuchary k/Kalisza, odkupionego od Czapskich, umieszczony w Złotej Księdze Ziemiaństwa Polskiego, str.136 – 138; wyd.1929; pod red. Stanisława Sas-Lityńskiego. Także nie wiem gdzie go umieścić. Może uda się to wyjaśnić.

Czy znana jest data śmierci Stefana Wize?.

Sprostowania wymaga także data urodzin Zofii Wize, żony Jana Piestrzyńskiego i siostry Jana Wize, mojego dziadka. W Genealogii M.J.Minakowskiego podana jest data urodzin ok.1900r.. Zofia była starsza od Jana i urodziła się ok. roku 1870. Jest tam wiele innych błędów wymagających sprostowania.

Przygotowuję kilka zdjęć i portret dla Jurka i Krzysztofa. Jeżeli Ciebie to interesuje, to wyślij mi prywatną informację z adresem na który to wysłać. Swoją drogą chętnie widziałabym w swojej kolekcji rodzinnej, zdjęcia członków rodziny Wize, o których wspominasz.

Pozdrawiam serdecznie

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2009, 22:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Witaj Aniu!
Data urodzin Stefana pochodzi z informacji zawartych w Tekach Dworzaczka. Jeszcze raz sprawdziłem i "mój Stefan" urodził się tak jak wcześniej podałem. Prawdopodobnie masz rację, że to nie twój przodek, albo dwóch różnych Stefanów Wize. Chociaż wszystko wskazuje na to, że nie jesteśmy spokrewnieni to bardzo się cieszę z miłego kontaktu. Czasami pewne imiona przewijały się w rodzinie wielkorotnie co po kilku pokoleniach powodowało pewien zamęt. W mojej rodzinie namnożyło się Kazimierzów. Mój dziadek nosił jako kolejny po stryju i pradziadku to imię, a kiedy w 1939 roku pojechał na wojnę urodził się jego syn któremu babcia nadała również imię Kazimierz. Nie muszę chyba mówić ile z tego powodu wynika pomyłek. Może w rodzinie Wize właśnie imię Stefan było często nadawane? W czasie moich wizyt u ciotki Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie Wlkp. spytałem ją dlaczego nosi tak wyjątkowe dla kobiety imię, otrzymałem odpowiedź, że takie imię sama sobie przyniosła na ten świat bo urodziła się w imieniny Wojciecha. Może gdyby taka tradycja była częściej stosowana to w rodzinach byłaby większa różnorodność występujących imion. Co do posiadanych fotografi to oczywiście Tobie i Jurkowi prześlę na e-mail. Warto udostępniać tego typu pamiątki, bo chodzi nam wszystkim o zatrzymanie w pamięci podobizn tych, którzy już sami nie mogą o sobie przypomnieć.

Serdecznie podrawiam Piotr Dutkiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2009, 22:10 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
Śledzę Aniu i Piotrze tą Waszą korespondencję na forum i wysyłam co pewien czas maile do Anny. Jednak chcę się podzielic z ogółem moimi domysłami, bo może ktoś z boku coś istotnego dopowie, sprostuje itd. Zatem posłużę się nieco przerobionym cytatem z listu do Ani :
"Aniu !
Być może mam dla Ciebie "smutną " wiadomość. Chyba jesteś starsza niż się sobie wydajesz - oczywiście w sensie genealogicznym. Po przeanalizowaniu dotychczasowych wzajemnych ustaleń doszedłem do wniosku, iż być może Twój dziadek Jan to syn Filipa Wize i Emilii Rakowskiej czyli figurujący w Tekach Dworzaczka : Jan Kapistran Wize ur. 1866.
Ta kandydatura uzasadniała by to, iż w Waszej rodzinie utrzymywaliście bliskie kontakty z osobami z kręgu wnuków Filipa np. z ciotką Kasią z Wizów primo voto Jagielską secundo voto Chłapowską i jej bratem oraz bratankiem Mikołajem, ciotką Elżą z Wizów Grabską i jej rodzeństwem, a także z wnukami rodzeństwa Filipa tj. ciotką Elżbietą z Szelagowskich Chłapowską i jej siostrą oraz Karczewskimi. Jasne stają sie Wasze wizyty w Kowanówku prowadzonym przez Karczewskich, bo Emilia z Wizów Karczewska była by siostrą Twego dziadka. Natomiast brak wśród Twoich najblizszych krewnych wiadomości i kontaktów z potomkami Feliksa seniora Wize i Konstancji Dutkiewicz.
Zatem musisz Aniu sprawdzić jakie drugie imię miał Twój dziadek.
Powstaje jednak przy tej koncepcji pewien problem - ile zatem dzieci miał Filip ? Według notatek Dworzaczka miał ich pięcioro : Feliksa (nie mylić z jego stryjem mężem Dutkiewiczównej !), Bronisława, Jana-Kapistrana, Kazimierza, Emilię. Jeżeli Twój dziadek miał to drugie oryginalne imię, to Filip musiałby być również ojcem Lucyny, Celiny, Władysławy i Zofii.
Być może Filip miał na drugie imię Stefan, a to wiele by wyjaśniało.
Co do tego drugiego stryja Kasi z Wizów Wyczyńskiej (córka Feliksa i Konstancji) to prawdopodobnie jest to Czesław Wize, który w notatkach Dworzaczka raz występuje i to w takim kontekście, iż można go przyporządkować do pokolenia Filipa i Feliksa synów Jana. "


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2009, 20:23 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Witaj Jurku, Krzysztofie i Piotrze,

w ślad za przesłanym Jurkowi i Krzysztofowi e’mailem podaję informacje, które mogą być wykorzystane przez inne osoby zainteresowane tematem.

Drugim stryjem Kasi Wize nie może być Czesław ponieważ wg Dworzaczka poz. 30105 w 1898r. był na ślubie Feliksa z Marią z Urbanowskich, a w 1912r. kupił majątek Kuchary pod Kaliszem. To chyba raczej pokolenie Kasi i Wandy.

Możliwe, że ojcem mojego wuja Stanisława Wize ( 1895 – 1980 ) żonatego z Beatą Piotrowicz i jego trzech sióstr Heleny, Ireny i Marii Wizówien, jest Stefan Wize ( 1860 - …).

Czy ojciec Stefana Wize, Feliks brał udział w Powstaniu Styczniowym 63r., dlatego że wg przekazów rodzinnych, dziadek Stanisława Wize był powstańcem.Może uda się to ustalić?

Śledząc wykazy dworów Wielkopolski natrafiłam na majątek Chobienice niedaleko Zakrzewka dzierżawiony przez …..Wize. Brak imienia - może uda się je ustalić.

Dodatkową informacją dla wyjaśnienia imienia mojego pradziadka może być także fakt, że Władysława Treutz z d. Wize, jedna z jego trzech córek i syna ( obok Lucyny, Celiny i mojego dziadka Jana), ukończyła 2 fakultety na Sorbonie; prawdopodobnie zmarła w Lecznicy w Dziekance, chyba także dr Karczewskiego, właściciela Kowanówka. Lekarzem był tam dr Kazimierz Wize. ( informacja z moich wspomnień ).



Pozdrawiam serdecznie

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2009, 23:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Witam serdecznie!
W ślad za sugestią Krzysztofa wróciłem do jego informacji z dnia 30.06.2007 , ponieważ bardzo skrupulatnie są tam opisane interesujące nas pokolenia. Krzysztof podał tam, że Filip Wize brat Feliksa miał syna Jana Kapistrana Wize urodzonego w 1866. Ania podaje datę urodzin swojego dziadka Jana na rok 1870. Zastanawiam się czy nie warto lepiej dokładnie zweryfikować daty urodzin tych dwóch Janów, bo gdyby w jednej z tych dat zakradł się błąd czterech lat to okazałoby się, że może to być jeden człowiek. Problem tylko z rodzeństwem bo chyba imiona się nie zgadzają. Istnieje jeszcze jedna możliwość - nie znamy jeszcze jednego brata Feliksa i Filipa.

Pozdrawiam Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2009, 00:47 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Znalazłam potwierdzenie informacji, że dr Kazimierz Wize ( 1873 – 1953 ) pracował jako psychiatra w Dziekance k/Gniezna. Stąd pobyt Władysławy Treutz z d. Wize, siostry mojego dziadka, w tym ośrodku.
Poniżej informacje, które udało mi się zebrać o Kazimierzu Wize.
Lekarz, entomolog. Od 1899 pracownik naukowy i asystent J. Danysza w Instytucie Pasteura w Paryżu, w dziale mikrobiologii rolnej. Następnie asystent M. Raciborskiego w Akademii Rolniczej w Dublanach, gdzie prowadził badania bakterii i grzybów owadobójczych. 1919-1921 dyrektor Departamentu Sztuki i Kultury Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej. Podczas I wojny światowej pełnił funkcję naczelnego lekarza sanatorium w Lądku Zdroju. W latach 1931-1940 i 1945-1953 lekarz w Zakładzie Psychiatrycznym w Dziekance koło Gniezna.

Zajmował się filozofią, etyką, estetyką i filologią, w zakresie nauk przyrodniczych fitopatologią i entomologią, pozostawił bogatą kolekcję motyli i szkodników plantacji buraków. Autor prac z zakresu entomologii.

Był synem administratora majątku Emilii Sczanieckiej, Filipa Wize, który przejął tę funkcję po śmierci swojego brata Feliksa Wize.

Mam jednocześnie informację dla Jurka, że Wanda Piestrzyńska, córka Zofii Wize i Stanisława Piestrzyńskiego wyszła w Londynie za mąż za Kazimierza Rafała Chłapowskiego ( 1898 – 1961 ). Dzieci nie mieli.
Katarzyna Jagielska z d. Wize, wyszła również w Londynie powtórnie za mąż za ( imienia na razie nie udało mi się ustalić ) Chłapowskiego ( 1903 – 1971 ). Dzieci nie mieli.


Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2009, 23:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Ze względu na obowiązki zawodowe nie mogę regularnie uczestniczyć w dyskusji na forum.
Aniu, dziękuję uprzejmie za listy, zdjęcia i informacje na forum.
Udało mi się dzisiaj pod wieczór dotrzeć na cmentarz w Nietrzanowie. Zrobiłem kilka zdjęć.
Niestety, tablica nagrobna Bronisława i Wiotolda Wize z Brodowa wykonana została z materiału przypominającego lastriko. Czas i warunki atmosferyczne spowodowały, że napisy są praktycznie nie do odczytania. Minęło przynajmniej 75 lat. Tablicę zainstalowano prawdopodobnie po śmierci Bronisława, który zmarł w dwa i pół roku po śmierci syna. Wnioskuję to na podstawie kolejności imion. Wyżej umieszczono imię Bronisława, niżej Witolda.
Wygląd grobu i tablicy z inskrypcją ilustrują zdjęcia:

showFullSize.php?id=bd83c531022bd0b4]Obrazek[/URL]

Obrazek

Odbyłem też rozmowę z proboszczem i mam nadzieję na spotkanie w przyszłości w sprawie wglądu do aktów zgonu interesujących nas osób. Spotkałem też wspomnianego wcześniej p. Bronisława Nowakowskiego.

Obrazek

To bardzo miły, starszy pan, solidne żródło wiedzy o historycznych postaciach, pochowanych wokół kościoła. Od niego właśnie dowiedziałem się, że Wizowie kupili majątek od rodziny Szołdrskich i pozostawali do 1939 r. właścicielami Bagrowa. Podobnie jak część Wielkopolan na początku wojny ewakuowali się w stronę Kutna. Po zakończeniu działań zbrojnych powrócili do Bagrowa i wkrótce wysiedleni zostali prawdopodobnie na Mazury. (Nie słyszałem nigdy o takim kierunku wysiedleń z Wielkopolski, być może trzeba będzie to zweryfikować).
Majątek przejęli hitlerowcy i ustanowili swojego zarządcę. Podobnie było w przypadku Dzierżnicy i Krzysztofa Wize.

Ewo, czy mogę otrzymać link do artykułu o katastrofie lotniczej i śmierci Witolda Wize w przedwojennej prasie?

Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2009, 09:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2006, 13:12
Posty: 247
Lokalizacja: Wójcin nad jeziorem Wójcińskim
Witam!

Dla Jurka.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont ... 4&dirids=1


Pozdrawiam

Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2009, 15:41 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Dziękuję Jurku za fotografie z Nietrzanowa. W rewanżu przesyłam zdjęcia Jana Wize i Stefanii Morze z ok.1900r. i mojego ojca Witolda z siostrą Marią z ok.1907r. Na Twoje ręce składam podziękowanie Panu Bronisławowi Nowakowskiemu za informacje. Ale pewnie chodzi o majątek Brodowo k/Środy kupiony od Szołdrskich w 1908r. przez Bronisława Wize syna Filipa Wize i Emilii Rakowskiej. Kolejny właściciel Tadeusz Marian Filip Wize ożeniony z Józefą Jarmułt Mlicką,
z dwójką dzieci Andrzejem i Basią, po wysiedleniu, przez okres okupacji mieszkali w Warszawie na Placu Narutowicza, u Wandy Piestrzyńskiej siostrzenicy mego dziadka Jana. U Piestrzyńskich mieszkała także siostra dziadka Władysława Treutzowa.

Jednocześnie poszukując dalszych informacji o rodzinie znalazłam ciekawe dane o nadawaniu odznaki pamiątkowej 15. pułku ułanów Poznańskich w latach 1923–1939. Załączam link:
http://adiutor-mars.com.pl/mars/mars_19 ... ia_tym.pdf
Na str.96 jest informacja o nadaniu tej odznaki ppor. rez. dr Krzysztofowi Wize (promocja 1925, starszeństwo z 1 lipca 1925, lok. 471).
Na str.97 jest informacja o nadaniu takiej odznaki por. rez. dr Kazimierzowi Karczewskiemu (108) (promocja 1927, starszeństwo z 1 stycznia 1927, lok. 9)18.

Widnieje tam także ( str. 97 ) nazwisko por. Bogdana Lubierskiego (101) (XI promocja SPK CWK 1934). Ta informacja może przyda się Joasi Lubierskiej.

Pozdrawiam

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2009, 21:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1425
Lokalizacja: Poznań
AnnaP napisał(a):
Widnieje tam także ( str. 97 ) nazwisko por. Bogdana Lubierskiego (101) (XI promocja SPK CWK 1934). Ta informacja może przyda się Joasi Lubierskiej.


Aniu,

ślicznie dziekuję za pamięć, za zainteresowanie. Znam ten link, ale to nieistotne, liczy się właśnie to otwarcie na innych. Przeczesuję internet systematycznie i bardzo często w poszukiwaniu czegoś nowego. Z moim bardzo rzadkim nazwiskiem, niewiele nowych rzeczy pojawia się w sieci, a to co się pojawi, od razu zostaje wyłapane.
15 pułk ułanów od dawna już jest na mojej liście zainteresowań, podobnie jak 7 pułk strzelców konnych. W jednym służył wspomiany powyżej Bogdan, niedoszły ksiądz, zapewne z tej przyczyny trzykrotnie później żonaty :) w drugim jego stryjeczny brat, a mój Dziadek.
To wtedy zawiązała się serdeczna przyjaźń Dziadka z Lossowami z Gryżyny. Panowie, znając się z pułku, spotykali się nieraz u Dziadka mego na całonocnym brydżu. Rano nie można było wejść do pokoju, tak gęste opary dymu papierosowego unosiły się pod sufitem. O pustych butelkach po koniaku nie wspomnę :)

Ot, taka mała historyjka :)

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2009, 22:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Ewo,
dziękuję za link do artykułu. Wypadek samolotu miał miejsce nad Rakowcem (dzisiaj część Warszawy w okolicach lotniska). Informacja o katastrofie w okolicach Śremu okazuje się nieprawdziwa.
Aniu, Tobie dziękuję za przesłane zdjęcia i informacje dotyczące rodziny Wizów.

Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2009, 13:13 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Ewo,
Bardzo dziękuję za link dla Jurka, dotyczący wypadku lotniczego. Sądziłam, że wypadek miał miejsce w Poznaniu.

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2009, 12:55 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Jurku,
nawiązując do wypadku lotniczego Witolda Wize i poszukiwań jego rodziny, polecam bardzo ciekawą książkę o historii lotnictwa. Podane są tam m.in. życiorysy polskich lotników.Na str. 370 jest krótki życiorys Witolda oraz jego zdjęcie.
Jest tam także historia lotnictwa Wielkopolskiego.
Tytuł książki:

KU CZCI POLEGŁYCH LOTNIKÓW KSIĘGA PAMIĄTKOWA
Praca zbiorowa pod red. Mariana Romeyki
Warszawa 1933

Link do książki:

http://www.wbc.poznan.pl/Content/71014/directory.djvu

Pozdrawiam serdecznie

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2009, 13:22 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj:
Joanna Lubierska napisała:
15 pułk ułanów od dawna już jest na mojej liście zainteresowań, podobnie jak 7 pułk strzelców konnych


Joasiu,
czy mogę wykorzystać Twoje doświadczenie genealogiczne? Stryjeczny brat mojego ojca Witold Wize, lotnik, wg posiadanych informacji rozpoczął służbę wojskową w 15 pułku ułanów, zaciągając się do szwadronu znajdującego się na froncie.
Z jakich źródeł mogę skorzystać, aby poszukać potrzebnych informacji?

Pozdrawiam serdecznie,

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2009, 14:11 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Piotr Dutkiewicz napisał(a):
W swoich zbiorach posiadam fotografie rodziny Wize. Stefana mam uwiecznionego na dwóch fotografiach jako młodzieńca.


Witaj Piotrze,

czy możesz przesłać mi kopie fotografii Wizów ze swoich zbiorów.
Mam fotografie mojego dziadka Jana Wize i jego rodziny oraz kopię fotografii ze ślubu Elżbiety Szlagowskiej, (wnuczki Filipa Wize z Jeżewa, brata Feliksa Wize ożenionego z Konstancją Dutkiewicz) z Kazimierzem Chłapowskim. Na zdjęciu są inni członkowie rodziny.


Pozdrawiam serdecznie

Anna


Ostatnio edytowano 16 mar 2009, 12:34 przez AnnaP, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2009, 15:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Aniu,
pięknie dziękuję za link do książki z życiorysem i fotografią por. Witolda Wize.
Bardzo sie z tego cieszę.
Może ktoś z osób odwiedzających to forum ma dostęp do tej książki i mógłby wykonać skan 370 strony w znacznie lepszej jakości?
Byłbym bardzo wdzięczny za reprodukcję fotografii por. Witolda Wize.
Aniu, nie wiem czy dotarły wysłane do Ciebie dzierżnickie metrykalia?
Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2009, 17:44 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Jurku,

ponieważ książka jest b. ciekawa, prawdopodobnie jutro ją wydrukuję. Może uda się zdjęcie poprawić.Przygotuję wtedy skan strony 370 i wyślę na Twój adres. Szukałam tej książki, ale w antykwariatach brak. Znalazłam na allegro, lecz jest niekompletna, tylko do strony 352. Metrykalia dotarły, właśnie piszę odpowiedź na adres prywatny.

Pozdrawiam

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2009, 19:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Witam!
Aniu, jutro wyślę fotografie, które posiadam. Kilka dni temu przeszedł mi koło nosa list pisany do Alberta Wiese w Bydgoszczy. Próbowałem go kupić, ale pech chciał, że był cennym nabytkiem dla kolekcjonerów. Raczej oznaczenia pocztowe i znaczek podniosły jego wartość. Chciałem zapoznać się z jego treścią, bo może się łączyć z rodziną Wize.

Pozdrawiam
Piotr Dutkiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2009, 23:06 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Witaj Piotrze,

z góry dziękuję za zdjęcia.

Pozdrawiam

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2009, 22:14 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Piotr Dutkiewicz napisał(a):
Witam!
Chciałem zapoznać się z jego treścią, bo może się łączyć z rodziną Wize.


Witaj Piotrze,
list może być rzeczywiście ciekawy. Czy istnieje jakaś możliwość dotarcia do jego treści?

Pozdrawiam
Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2009, 23:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, 18:01
Posty: 150
Lokalizacja: Poznań
Witaj Aniu!
Wysłałem wiadomość do sprzedawcy i nabywcy tego listu i otrzymałem odpowiedź. Faktycznie tylko koperta była przedmiotem transakcji. Listu nie było.
Pozdrawiam Piotr Dutkiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2009, 23:45 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Jurku,
przeglądając kolejne materiały dotyczące Wizów, trafiłam na:

Spis delegatów wielkopolskich powiatów zaboru pruskiego wybranych na Polski Sejm Dzielnicowy do Poznania w Przegląd Wielkopolski 15-16/1991. Rok V

Przepisuję opis:
Zachowano pisownię oryginalną. Źródło: "Dziennik Polskiego Sejmu Dzielnicowego", Wydawnictwo Księgarni Św. Wojciecha, Poznań 1919. W Biurze Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu jest jeszcze dostępna pewna liczba reprintu tego wydawnictwa; mozna w nim znaleźć nazwiska delegatów na Sejm także z ówczesnych Prus Królewskich, Prus Książęcych,Śląska i Obczyzny (m. in. z Westfalii i Berlina). Redakcja "Przeglądu Wielkopolski" jest zainteresowana materiałami dotyczącymi delegatów do Polskiego Sejmu Dzielnicowego. Oczekujemy na niepublikowane biografie i wspomnienia, relacje potomków, informacje o dowodach pamięci.

http://jozefowscy.w.interia.pl/spis.htm

Może komuś z forum przyda się ta informacja.

Feliks Wize z Dzierżnicy jest tam wymieniony jako delegat powiatu średzkiego.
Jest jeszcze jedna informacja z Tek Dworzaczka: Franciszka, córka Jan Wize z Tuliszkowa ( 1795 - ...) i Katarzyny z d. Milewska, wyszła za Walentego Łanowskiego ( 1809 - 1903 ), powstańca 1830 roku, którego matką była Maria Milewska. Informację o śmierci Walentego podaje Kazimierz Milewski z Bieganowa.

Pozdrawiam

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2009, 01:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Aniu,
pięknie dziękuję za ten adres z cennym wykazem delegatów do Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu w 1919 r.
Zarówno dla mnie, jak i moich znajomych to prawdziwy skarb. :D

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję raz jeszcze.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2009, 07:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2360
Lokalizacja: Gniezno
Cytuj:
Znalazłam potwierdzenie informacji, dr Kazimierz Wize (1873 – 1953) pracował jako psychiatra w Dziekance k/Gniezna. Stąd pobyt Władysławy Treutz z d. Wize, siostry mojego dziadka, w tym ośrodku.
Poniżej informacje, które udało mi się zebrać o Kazimierzu Wize.

strona z książki Dzieje szpitala Dziekanka 1894-1994 autorstwa M Jaska A. Piotrowski
( dla ciekawości dodam, pamiętam jak mój ojciec przekazał ( była wypożyczna do monografii przedwojenna książeczkę o szpitalu w której rozpoznaje najstarsze zdjęcia, niestety książeczki z ciekawymi zdjęciami starej Dziekanki już do ojca nie powróciła do mojej biblioteczki.

Obrazek

Uzupełnienie marzec 2009
Obrazek
Obrazek

Pierwszy Polski dyrektor szpitala dr. Aleksander Piotrowski to prekursor psychiatrii w Polsce, po I wojnie.

temat o Dziekance na forum Marianna i Róże

viewtopic.php?f=2&t=320&p=7266&hilit=Dziekanka#p7266
linki do filmów z przyczyn technicznych nie działają, możliwe jest udostępnienie filmów po napisaniu chęci ściągniencia fimu z cmentarza.
w książce są zdjęcia ( słaba jakość papieru i umieszonych zdjęć - być może jest tam wymieniony dr. Wize )

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Ostatnio edytowano 25 mar 2009, 19:36 przez kabat, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2009, 19:27 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
kabat napisał(a):
Cytuj:
w książce są zdjęcia ( słaba jakość papieru i umieszonych zdjęć - być może jest tam wymieniony dr. Wize )


Dziękuję za interesujący materiał i nowy ślad. Jeżeli nie znajdę innych danych o rodzicach mojego dziadka Jana Wize i nie uda się zdobyć tych danych pisemnie ze szpitala, to konieczny będzie wyjazd do Dziekanki.

Pozdrawiam

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2009, 19:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2360
Lokalizacja: Gniezno
Proszę takie zdjęcia były w książce, zdjęcia bez opisów
Orginały powinny być lepsze

Dzieje szpitala Dziekanka 1894-1994 autorstwa M. Jaska A. Piotrowski

Obrazek

Obrazek

Obrazek
To są minaturki po naciśnięciu pojawia się większy format, a na stronie fotosika ponownie naduszając na zdjęcie otrzymujemy wielkość największą.
Nie wykluczone, a na pewno szpital posada inne ciekawe zdjęcia.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2009, 09:48 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Na str.96 jest informacja o nadaniu tej odznaki ppor. rez. dr Krzysztofowi Wize (promocja 1925, starszeństwo z 1 lipca 1925, lok. 471).

W Przeglądzie Nekielskim z marca (www.nekla.pl) umieściłem akt erekcyjny sztandaru nekielskiego, z podpisem m.in Krzysztofa Wiza. Może być to błąd bo dotyczy raczej Krzysztofa Wize.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2009, 11:49 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
kabat napisał(a):
temat o Dziekance na forum Marianna i Róże


Ponieważ bardzo jestem zainteresowana odnalezienem danych o rodzicach Władysławy Wize, która przebywała w Dziekance, czy jest możliwe udostępnienie na adres prywatny informacji, do kogo personalnie zwrócić się w Szpitalu z zapytaniem o w/w informacje.

Pozdrawiam serdecznie
Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2009, 12:06 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Pawełczyk napisał(a):
W Przeglądzie Nekielskim z marca (http://www.nekla.pl) umieściłem akt erekcyjny sztandaru nekielskiego


Ciekawy artykuł. W połączeniu z artykułem Pani Jolanty Ochowiak http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=476&st=0&sk=t&sd=a&start=20
daje obszerny materiał o rodzinie Wize z Dzierżnicy.
Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2009, 14:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2360
Lokalizacja: Gniezno
Gniezno 62-200
Szpital "Dziekanka'
Poznańska 15

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2009, 22:29 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
Dziękuję, z pewnością do nich napiszę.
Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2009, 10:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2360
Lokalizacja: Gniezno
cd inormacji o dokorze Wize str.159 monografii szpitala dziekanka
zdjęcie tekstu (fotosik wolno wgrywa ten obrazek)
Obrazek

Wg. naszych "informacji uzyskanej od lekarz, jednak coś tutaj może nie pasować " dr. Wize był pochowany na cmentarzu Dziekanki.
W okupacje przeniesiony do innego szpitala tak pisało, po wojnie znowu pracował w tym samym szpitalu - czy to była jedna i ta sama osoba?, czy druga o tym samym nazwisku.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Ostatnio edytowano 06 kwi 2009, 12:49 przez kabat, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2009, 12:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Mam informację dla zainteresowanych nazwiskiem Wiza. Dzisiaj w WBC w Kurierze Poznańskim z dnia 28.11.1895r. na str.3 znalazłam notkę o ślubie Bronisława Wize z Dachowy.
Pozdrawiam Jolanta

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2009, 21:15 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 20:12
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa
kabat napisał(a):
dr. Wize był pochowany na cmentarzu Dziekanki.


Musi być jakieś "przekłamanie" w datach. Kazimierz Wize zmarł w roku 1953. Może być pochowany w Dziekance, tego nie wiem. Po roku 1948 zajmował się w Dziekance moją ciotką Władysławą Wize.
Informacja o dacie śmierci pochodzi z
http://portalwiedzy.onet.pl/1968,,,,wiz ... haslo.html
Cytuję:Wize Kazimierz (1873-1953), lekarz, entomolog. Od 1899 pracownik naukowy i asystent J. Danysza w Instytucie Pasteura w Paryżu, w dziale mikrobiologii rolnej. Następnie asystent M. Raciborskiego w Akademii Rolniczej w Dublanach, gdzie prowadził badania bakterii i grzybów owadobójczych. 1919-1921 dyrektor Departamentu Sztuki i Kultury Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej. 1931-1940 i 1945-1953 lekarz w Zakładzie Psychiatrycznym w Dziekance koło Gniezna.

Jednocześnie dziękuję Joli za informację o Bronisławie Wize.

Pozdrawiam

Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2009, 19:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2360
Lokalizacja: Gniezno
Uzupełnienie tematu Wize Dziekanka.

2007/2008 cmentarz Dziekanki kolejnym (nowym) cmentarzem Gniezna.
Zrobiono porządek, wstawiono bramę itp.
Zobacz temat na forum cmentarzy.
viewtopic.php?f=5&t=599&p=10157#p10157

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2009, 17:56 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Dołożę ździebełko. Wg WSB Kazimierz Wize zmarł w Modliszewie. Jeśli nie jest pochowany w Gnieźnie to może tam? A teraz to czysta spekulacja w przypadku gdy oba warianty są nieprawdziwe. Siostra Kazimierza, Emilia zmarła jak wiadomo w 1948 r i została pochowana w Środzie. Może on też? W końcu to rodzina. Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2009, 18:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2360
Lokalizacja: Gniezno
Modliszewo to blisko Gniezna i filia szpitala - raczej o znaczeniu gospodarczym, gospodarstwa.
Pytałem "starych lekarzy 1 x osoba" ta pani twiedzi, że wchodzac na cmentarz po lewej stronie - ale nigdy nie wiadomo co sobie przypominają.
Druga sprawa - rodzina by dbała o ten grób.
Dewastacj jak była, ale uchowaly się pięknie zachowane groby do dzisiaj.
Wspominałem 2008/2009 cmentarz ponownie funkcjonuje jako cmentarz.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2009, 20:07 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
No cóż, z rodziną różnie bywa. Zresztą nie wiem kto jeszcze w pobliżu mieszkał. Nie wiem na jakich zasadach ten cmentarz działał ale jeśli został tam pochowany to chyba musi być wpis w USC i gdzieś musi być księga pochówków? Z papierów wynika, że w Modliszewie był oddział szpitalny (być może czasowowo). Gdyby go nie było lekarz byłby tam niepotrzebny. Spróbuję się jeszcze czegoś dowiedzieć chociaż na sukces nie liczę.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL