Krótkie sprawozdanie z V Zamkowego Spotkania Genealogów w Raciborzu. Spotkanie odbywało się w dniach 12-14 czerwca br. w raciborskim oddziale Archiwum Państwowego w Katowicach i było związane z obchodami Jubileuszu 900-lecia Raciborza. Jego głównymi organizatorami był Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Raciborzu, raciborski oddział Archiwum Państwowego w Katowicach oraz Śląskie Towarzystwo Genealogiczne z siedzibą we Wrocławiu. Rozpoczął je salut armatni, wykonany przez Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie.
Pierwszy z wykładem „Genealogia w Polsce - 2008” wystąpił Grzegorz Mendyka - prezes Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego. W swym wykładzie omówił różne możliwości tworzenia drzew genealogicznych. Za przykład posłużyło drzewo rodziny Socha z Bieńkowic pod Raciborzem, które już od dziewięciu pokoleń para się kowalstwem. Dyrektor gimnazjum nr 3 w Raciborzu - dr Norbert Mika, swój wykład poświęcił jedynemu Górnoślązakowi, który był władcą Polski - Mieszkowi, synowi Władysława II Wygnańca. Natomiast Grzegorz Wawoczny - redaktor naczelny „Nowin Raciborskich”, przybliżył raciborskie korzenie króla Władysława Łokietka, a koligacje dynastii książąt von Ratibor przedstawił raciborski historyk - Paweł Newerla. Tomek Nitsch (PTG) omówił rolę komputera w poszukiwaniach genealogicznych, a Ania Stachowska (PTG-Sopot) – opowiedziała o swoich poszukiwaniach korzeni w Bieńkowicach. W rozmowach kuluarowych, okazało się, że „odkryła” nową gałązkę w swoim drzewie, wspólną z częścią zaproszonych osób.
Gościem z Austrii był Horst Donežal - członek Towarzystwa Heraldyczno-Genealogicznego Orzeł „Adler” w Wiedniu oraz Kay Wischkony z Niemiec, który omówił swoje poszukiwania polskich korzeni wokół Raciborza.
W drugim dniu spotkania – Waldek Fronczak (TGCP) wspominał prace nad „Sekretami rodzinnymi”, Iwonka Łaptaszyńska (TGCP) podzieliła się ze słuchaczami swoimi potyczkami z metrykaliami, a o organizowaniu zjazdów rodzinnych opowiadał Bogdan Sędziak z ŚTG – Wrocław.
Sesji towarzyszyła wystawa drzew genealogicznych stworzonych przez uczniów raciborskich szkół oraz warsztaty genealogiczne.
Gościem był również autor książki „Genealogia. Praktyczny poradnik” - Krzysztof Bąkała z Warszawy.
Dodatkowymi atrakcjami V Zamkowego Spotkania Genealogów była wycieczka do raciborskiego Obserwatorium Sejsmicznego Instytutu Geofizyki PAN, wycieczka do zamku w towarzystwie księcia Franza Albrechta von Ratibor oraz do Browaru Książęcego wraz z degustacją piwa.
Każdy z uczestników, podczas zwiedzania zabytkowej kuźni w Bieńkowicach, prowadzonej przez rodzinę Sochów od 1702r., dostał na szczęście – małą podkówkę.
Piątkowy wieczór zakończyło plenerowe spotkanie „Genealogia na RUSZTowaniu” w DK „Strzecha”.
Ugościły nas bardzo serdecznie siostry w klasztorze Zgromadzenia Misyjnego Sióstr Służebniczek Ducha Świętego „Annuntiata” w Raciborzu.
Pozdrawiam. Ina.
|